221B’nin Yeni Sayısı Raflarda!


Türkiye’nin İlk ve Tek Polisiye Kültür Dergisi 221B’nin Yeni Sayısı Raflarda!

221B, yeni sayısı “Irkçılık ve Polis Şiddetine Rağmen Hayatta Kalanların ‘Kara’sı – Siyahların Polisiyesi” başlığıyla yayımlandı.

ABD’de George Floyd gözaltına alınırken yaklaşık 8 dakika boyunca polisler tarafından nefessiz bırakılması sonucu hayatını kaybetti. Bu ölüm, polis şiddeti ve ırkçılık meselelerini tüm dünyada tekrar gündem haline getirdi. Sadece ABD’de değil, dünyanın neredeyse her ülkesinde benzer sorunlar yaşandığı için pek çok ülkede insanlar pandemiye rağmen protesto gösterileri yaptı.

Suçu, suçluları ve suçluları yakalamaya çalışan dedektifleri anlatan polisiyede siyahlar uzun bir süre  sadece suçları işleyenler olarak gösterildi. Siyah karakterler, beyazlar tarafından yazıldı. Suç tarihi ve popüler kültür alanında ABD’deki Albany Üniversitesi’nde profesör ve aynı zamanda polisiye roman yazarı olan Frankie Bailey, kapak dosyamızın ana yazısında siyah suç edebiyatı tarihinin kısa bir özetini yazdı. Siyah suç edebiyatının ortaya çıkışını, siyah karakterlerin polisiyede nasıl yer bulduğunu örnekleriyle ortaya koydu.

Özlem Özdemir, 41 yıldır FBI’ın “en çok aranan teröristler” listesindeki ilk ve tek kadın olan Assata Shakur’un hayatını, Kara Panterler’e katılmasını, 60’lı yıllarda ABD’deki siyah hareketi, FBI’ın yasadışı bilgi edinme programının sonuçlarını tüm detaylarıyla inceledi.

Assata Shakur’un otobiyografisinde yer verdiği, 1975’te yargılandığı ve beraat ettiği dava sırasında jüriye yaptığı konuşmanın tam metni, ırkçılığın tarihi ve bugüne ışık tutması için 221B’de yer buldu.

Onur Bayrakçeken “Dedektifler Ne Dinler?” köşesinde, Grace F. Edwards’ın polisiye romanlarını merkeze aldı ve romanların mekânı Harlem’deki müziğin peşine düştü.

Fulya Turhan, “Dedektifler Ne Yer, Ne İçer” köşesinde When They See Us’ın da yapımcısı olan  Amerikalı yazar Attica Locke’un Bluebird, Bluebird romanından hareketle Darren Mathews’un gastronomik tercihlerini inceledi.

Polisiye üstadı Erol Üyepazarcı, yazısında hem Baytan Uğur Yem’in ilk polisiye romanı Öldüren Roman’ı hem de siyahların polisiyesini değerlendirdi.

Bülent Ayyıldız, İtalyan polisiye edebiyatındaki “ötekiler”i detaylarıyla aktardı.