top of page

Aynı Nehirde Yıkanılır mı?


Burak AKBALIK


Aziz kendi içinde karar alarak hayatında önceden yaptığı hataları yapmamaya karar verir fakat en büyük sorun öncekiyle, şu an yaşadığı geçmişin aynı olmamasıdır.


Alper Canıgüz birbirinden oldukça farklı ama aynı edebi evrende geçiyormuş hissi veren romanlarıyla absürtlüğü hayatımıza indiren, Oğullar ve Rencide Ruhlar, Cehennem Çiçeği romanlarıyla 21.yüzyıl Türk edebiyatının ünlü karakterlerinden olan Alper Kamu’yu kazandırmış bir yazar. Son dönemde rafa kaldırılmış bir internet dizisi projesiyle ve Alper Kamu’nun tiyatro uyarlamasıyla kendini hatırlatmakta. Yazarın son çıkan romanı Kan ve Gül ise 2017 yılında April Yayıncılık tarafından yayımlandı.

‘’Bir Kara Dejavu’’ alt başlığıyla çıkan roman, kara mizahın etrafında çokça gezse de romantik anlara da sahne olmakta. Romanın ilk sayfasında Cahit Sıtkı Tarancı’nın Abbas şiirinin şu dizeleriyle karşılaşıyor okuyucu: Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş’tan, / Yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan.

Romanın ana karakteri Aziz gibi Canıgüz de Boğaziçi mezunu ve tıpkı Aziz’inkine başladığı gibi bir ihtimal kendi gençliğine de yeniden başlıyor Canıgüz. Peki, gerçekten başlıyor mu?

Kendini bir anda Boğaziçi’nin meşhur çimlerinin üstünde bulan Aziz, geçmişe döndüğünü fark eder. Bu vesileyle okul yıllarında birlikte olduğu, sonrasında evlenip boşandığı hayatının kadını Nergis’le yeniden beraber olmuşlardır ama çok sevdiği kızı bu hayalet geçmişte yoktur.

Aziz kendi içinde karar alarak hayatında önceden yaptığı hataları yapmamaya karar verir fakat en büyük sorun öncekiyle, şu an yaşadığı geçmişin aynı olmamasıdır. Bu sefer hata yapmamak için uğraşan Aziz aslında onu daha da değiştirip dönüştürdüğünden ve onu koca bir hatalar yumağı haline getirdiğinden habersizdir. Herkesin geçmişinde olduğu gibi, onunkinde de bazı kısımlar boş kalmıştır yani hatırlanamamaktadır. Kitap boyunca hata yapmamak ve boşlukları doldurmak arasında gidip gelir Aziz. Yazar bu noktada birazcık nostaljiyi de ihmal etmez. Aziz Boğaziçi Orta Kantin’inde kitap yazan bir öğrenciyle tanışır ve bu öğrenci Olgular ve İncirci Çocuklar adlı bir roman yazdığını söyler. Anlaşılan Aziz’in hayatında olduğu gibi, Canıgüz’ün hayatında da bazı kısımlar değişime uğramıştır. Bizim dünyamıza paralel bir evrenin varlığı ortadadır fakat bu evren, Canıgüz romanlarından alıştığımız bir evrendir. Canıgüz, Alper Kamu’nun hikâyesinden alışık olduğumuz Amcabey, Kız Tevfik gibi karakterlere ve romana adını veren şarkının şarkıcısı İskender Doğan’a yer vermiştir.

Şimdilerde kapandığına dair haberlerini okuduğumuz Kadıköy Rexx Sinemasının önünde Kadıköy’ün ‘’rocker komününden’’ bahseder yazar. 1994 yılında underground rock kültürü içerisinde tepinen insanlara çok uzak gelen darbeli yıllara da dokunuşta bulunur. Kitabın başlıkları da, o yılların belki de en önemli ve en popüler rock gruplarından olan Nirvana’nın şarkılarından seçilmiştir.

Olaylar karmaşıklaştıkça, çıkış yolu bir o kadar kendini göstermemektedir. Yine de bir çıkış yolu aramaya koyulur karakterimiz Aziz. Geçmişe dönmeden önce Kan ve Gül Kuru Temizleme isimli dükkânın sahibi İskender Doğan’ın H.G Wells’in Zaman Makinesi kitabını okuduğunu hatırlar ve çözüm yolunu onda görür. Babacan bir tavırla kendi yolunu kendisinin çizmesi gerektiğini tavsiye eder ona İskender Doğan. Bu Aziz’in hikâyesidir ve çıkış yolu yalnızca ondadır.

İşlerin sarpa sarmasının en önemli nedenlerinden biri de, daha önce adını çokça duyduğu, ama hiç tanışmadığı Abdül ile bu geçmişin tanışmalarıdır. Abdül kimi özellikleriyle Aziz’in tam zıttıdır. Bu özellikleri hisseden Aziz Abdül’ün sosyopat, kendini bilmez hareketlerinden dolayı ürperir. Geçmişinden, kendinden ve Nergis’le olan aşkından şüphe etmeye başlar, geçmişi değiştireceği yerde geçmiş onu değiştirmiştir. Daha mutlu bir adam olacakken, mutsuzluğa ve umutsuzluğa sürüklenir. Üstelik bir önceki geçmişinde öldürülen Abdül’ün cinayetini de engellemek zorunda hisseder kendini ve bu ‘henüz gerçekleşmemiş’ cinayetin dedektifliğine soyunur.

Aynı derede iki kere yıkanılamayacağı gibi, aynı geçmişte de iki kere yaşanılamayacağını anlattığı söylenebilecek bu kitap, nostaljik hayallere, geçmişe dönme isteğine ket vuran cinsten.


Kan ve Gül Alper Canıgüz

April Yayıncılık 212 sayfa 20 TL

Comentarios


bottom of page