top of page

Barnes & Noble, kapaklarında farklı ırklara yer veren klasikleri eleştiriler sonucu kaldırdı.

Barnes & Noble, kapaklarında farklı ırklara yer veren klasikleri eleştiriler sonucu kaldırdı. Kapaklarında “Çeşitlilik” içeren kitaplar, kitapçıların neden doğrudan siyahi yazarları desteklemediğini sorgulayan yazarlar tarafından eleştirildi.Amerika’nın en büyük kitap satışçılarından Barnes & Noble, yazar ve eleştirmenlerden gelen tepkiler sonucu kapaklarında farklı ırklara ve renklere yer verilen klasik kitaplar serisini iptal etti.


“Diverse Edition” olarak ilan edilen bu seri, içlerinde Frankenstein ve Romeo & Juliet ‘in de olduğu 12 klasik romandan oluşuyordu.


Bu durumdan rahatsız olan bir çok siyahi yazar meseleye el koyarak böyle bir çalışmanın yayın dünyasındaki ırk-renk çeşitliliğinin eksikliğine bir çözüm olmayacağını söylediler. Bunun yerine, kitapçıların neden doğrudan siyahi yazarları ön plana çıkarmaya yönelik adımlar atmadıklarını sorguladılar.


“Beyaz karakterlerin siyahilerle değiştirildiği bu sahte çeşitlilik numaraları tam bir saçmalık” diyen Hugo ödüllü bilim kurgu yazarı Nnedi Okafor şöyle devam ediyor, “Bu yapılan samimi olmamakla birlikte bir çözüm niteliği de taşımıyor. Asıl çözüm farklı renkte insanların gerçekten farklı renkte insanlarla ilgili yazdığı yeni hikayelerdedir”


Comments


bottom of page