"Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” Sergisi Uzatıldı


27 Kasım 2019 tarihinde Yapı Kredi Müzesi’nde açılan ve son yılların en kapsamlı arkeoloji projesi olarak kabul edilen “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisi, 23 Ağustos 2020’ye kadar uzatıldı.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın hazırladığı ve şu ana kadar 80 bin kişinin ziyaret ettiği sergi bir süredir pandemi nedeniyle kapalıydı. 8 Haziran 2020’de kapılarını tekrar açacak olan serginin üç boyutlu sanal turu ise Mart ayından bu yana 40 bin kişi tarafından gezildi.


Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından 27 Kasım 2019 tarihinde açılan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisi Torosların güney yamacında kurulu Sagalassos antik kentini ve Pisidia Bölgesi’nin tarihini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Beyoğlu’nda bulunan Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katına yayılan sergi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belçika KU Leuven Üniversitesi’nin desteği ile Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi işbirliğinde hazırlandı. Sergide Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen toplam 368 eser yer alıyor.

Pandemi nedeniyle bir süredir kapalı kaldıktan sonra 8 Haziran 2020 tarihinde tekrar açılacak olan serginin ziyaretçi sayısı sosyal mesafeyi korumak adına her katta beş kişi ile sınırlı olacak. Sergi girişinde ziyaretçilerin ateşi ölçülerek içeri alınacak ve maskesiz ziyaretçi kabul edilmeyecek.


Yoğun ilgi nedeniyle 23 Ağustos 2020’ye kadar uzatılan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisini şu ana kadar 80 bin kişi, serginin Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın web sitesinden ulaşılabilecek olan üç boyutlu sanal turunu ise 40 bin kişi gezdi.

Akdeniz'in en iyi korunmuş a