Ece Balkuv: Bilinç bizim hem cennetimiz hem cehennemimiz.

Aysu ALTUNAY


Ece Balkuv, ortaokul ve lise öğrenimini Sainte Pulchérie Fransız Lisesinde tamamladı. 2000 yılında Los Angeles UCLA Üniversitesinde İngilizce eğitimi aldı ve aynı yıl Fransızca Felsefe Olimpiyatları’nda ikincilik ödülü kazandı. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gördü. 2013 yılında ulusal nöroloji board sınavını başarıyla geçti. 2017 yılında Venedik’te düzenlenen Avrupa Nöroşirürji Birliği Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldı. 2019 yılında İtalya Lanciano ve Fransa Paris’te Alzheimer 2013 yılında Ulusal Nöroloji Board Sınavı’nı başarıyla geçti. 2017 yılında Venedik’te düzenlenen Avrupa Nöroşirurji Birliği Kongresi’ne konuşmacı olarak katıldı. 2019 yılında İtalya Lanciano ve Fransa Paris’te Alzheimer Hastaları ile çalıştı. Dr. Ece Balkuv ile ilk kitabı “Beyniniz Hayatınızı Nasıl Şekillendirir” üzerine konuştuk…

1. Kitabınız nörolojiye dair gerek bilimsel gerekse felsefi yaklaşımlar açısından oldukça kapsamlı bir çalışma. Böyle bütünsel bir çalışma yapmaya sizi iten durum neydi?


Ünlü biyolog Francis Crick’in ‘’İnsanlar için kendi beyninin incelenmesinde daha hayati bir araştırma konusu olamaz’’ sözü bence kesinlikle doğru. Yıllar önce nöroloji asistanlığımın ilk gününde kıymetli Hocam Prof. Dr. Nihal Işık neden nöroloji bölümünü seçtiğimi sormuştu. Ona ‘’Çünkü hayatımın yazılımını tanımak istiyorum’’ cevabını vermiştim. Nöroloji uzmanı olarak bir kariyer seçmemin dışında nörobilimle ilgili her türlü gelişmeyi de yakında takip ettim. Tüm bilimsel gelişimlerin atası olan felsefe ise ilk gençlik yıllarımdan beri beni cezbeden bir araştırma konusu olduğundan bu alanda da çok okudum. Sonra kendi birikimimi yazmaya karar verdim. Buna karşın en büyük motivasyonum oğlum oldu. O olmasaydı bu zahmete gireceğimi sanmıyorum. Ona iyi bir örnek olmak ve güzel bir miras bırakmak istedim. Zaten kitabın ilk sayfasında ‘Alp için’ yazıyor. Onu öylesine yazmadım. Bu kitap gerçekten onun için.