top of page

İstanbul Modern'de Kapı Açık

İstanbul Modern Sinema, Kapı Açık adlı yeni bir programla çevrimiçi film gösterimlerine devam ediyor. Japonya’dan İtalya’ya farklı coğrafyalarda geçen bu dört filmlik seçki, önemli bir olay sonucu hayatları değişen karakterlere odaklanırken ev ile dışarısının, kapının ötesindeki gerçeklikle yüzleşmenin, sosyal ilişki kavramının yeni anlamlar kazandığı bu günleri de yansıtan durumlara bakıyor.


Programdaki üç film, 11-30 Haziran tarihleri arasında müzenin web sitesi üzerinden yayınlanmaya devam ediyor. Her hafta bir film, 6 gün boyunca Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak izlenebiliyor.


YUVA (HOME), 2008

Gösterim Tarihi: 11-16 Haziran 2020


Fransa, İsviçre, Belçika | HDD, Renkli, 95’ | Fransızca

Yönetmen: Ursula Meier

Oyuncular: Isabelle Huppert, Olivier Gourmet, Kacey Mottet Klein


Marthe, Michel ve üç çocuklarının kendi halinde sürüp giden mutlu hayatları, evlerinin hemen yanı başında on yıldır atıl duran otoyolun trafiğe açılmasıyla alt üst olur. Issız bir bölgedeki evlerinin hemen önünden geçen bu yolun işlevsizliğinin aileye tanıdığı özgürlük ve yalıtılmışlık hissi birden ellerinden alınınca “normal” hayatlarının akışı da sekteye uğrar. Her gün artan trafiğin sesi, oluşturduğu kirlilik, yok olan mahremiyetleri ve daralan yaşam alanlarının içinde giderek daha da sıkışan aile, kendilerine bir çıkış yolu aramak zorunda kalır.


ELMA (SİB), 1998

Gösterim Tarihi: 18-23 Haziran 2020


İran | HDD, Renkli, 86’ | Farsça

Yönetmen: Samira Makhmalbaf

Oyuncular: Massoumeh Naderi, Zahra Naderi, Ghorban Ali Naderi


İranlı yönetmen Samira Makhmalbaf’ın Tahran’ın güneyinde yaşanan gerçek bir olaydan etkilenmesi üzerine 18 yaşında çektiği Elma, babaları tarafından 12 yıl boyunca evden çıkartılmayan ikiz kız kardeşlerin hikâyesine odaklanıyor. Durum komşular tarafından şikâyet edilince 12 yıl sonra ilk defa dışarı çıkan kızların dış dünyada yaşadıkları ve babalarının “korumacı” yaklaşımı genç yönetmen tarafından belgesel ile kurmaca arasında gidip gelen bir üslupla perdeye aktarılıyor. Elma, Locarno’da FIPRESCI özel Mansiyon ödülünü aldı ve Cannes’da da Altın Kamera ile Belirli Bir Bakış ödüllerine aday oldu


MUCİZELER (LE MERAVIGLIE), 2014

Gösterim Tarihi: 25-30 Haziran 2020


İtalya, İsviçre, Almanya | HDD, Renkli, 110’ | İtalyanca, Fransızca, Almanca

Yönetmen: Alice Rohrwacher

Oyuncular: Monica Belluci, Alba Rohrwacher, Margarete Tiesel


Alice Rohrwaher, bu Cannes’da Büyük Ödül’e layık görülen bu ikinci uzun metrajında odağına, ırak bir köyde arıcılıkla geçinen bir aileyi ve bilhassa o ailenin ergen yaştaki en büyük kızı Gelsomina’yı alıyor. Kötü niyetli olmamasına rağmen kolay sinirlenebilen, kendisi de adeta bir arı gibi çok çalışarak ailesini geçindirmeye uğraşan babasına yardım eden Gelsomina, ailesini para ödülü ile lüks bir gemi seyahati vaat eden bir TV yarışma programına yazdırıyor. Ailenin para derdine çare olmak ve biraz da kendini göstermek adına yaptığı bu hamle, tüm ailenin hayatını değiştirecek, hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

bottom of page