Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nin Kazananları Belli Oldu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nde ödül kazananlar belli oldu. Ödül töreni ise Covid-19 salgını nedeniyle Eylül ayına ertelendi.



Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) ve Dersim Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği festivalde Yılmaz Güney’in sanat anlayışının temeli olan, halktan yana sanat yapan amatör ya da profesyonel tüm sanatçıları, ortak bir platformda buluşturmak ve üretime teşvik etmek amaçlanıyor.


Festivalde; Sinema (Kısa Film, Kısa Belgesel, Kısa Senaryo), Öykü, Şiir, Karikatür ve Fotoğraf dallarında olmak üzere beş dalda başvurular kabul edildi.


7 Haziran’da İstanbul’da, 14 Haziran’da ise Dersim’de düzenlenmesi planlanan ödül törenleri korona virüsü salgını nedeniyle Eylül ayına ertelendi. Etkinlik ve ödül töreni ile ilgili ayrıntılı bilgi ilerleyen günlerde açıklanacak.


Festivalde ödül alan isimleri şöyle:


Türkçe Öykü Ödülleri

  • Sitem Şanlı – Kara Göl

  • Mansiyon: Erol Tanrıbuyurdu – Elli Böcük

Kurmancî Öykü Ödülleri

  • Yılmaz Güney Ödülü: Wê û Wî – Şeref Yedîşgînn

  • Seçici Kurul Özel Ödülü: Dengê Yasemînê – Ferhadê Mihemed

  • Mansiyon: Spêle – Alî Bal

Ermenice Öykü Ödülü

  • Seçici Kurul Özel Ödülü: Mandalina Ağaçları – Melis Siropyan

Kirmanckî Öykü Ödülü

  • Seçici Kurul Özel Ödülü: Perrperest – Pasûr Pîa

Türkçe Şiir Ödülleri

  • Yılmaz Güney Ödülü: Sultan Gülsün

  • Seçici Kurul Özel Ödülü: Ali Karan

  • Mansiyon: Ercihan Yolcu

Kurmancî Şiir Ödülleri

  • Yılmaz Güney Ödülü: Fatma Dündar ve Mahsûn Reşçelan

  • Seçici Kurul Özel Ödülü: Abdullah Kurt

  • Mansiyon: Rawin Sterk Yildiz ve Abdurrahman Kaynar

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali adına Kirmanckî Şiir

  • Mansiyon: Zeynel Abidin Gündüz

Fotoğraf Ödülleri

  • Yılmaz Güney Ödülü: Özge Ergin

  • Özendirme Ödülü: İlhan Kılınç

  • Seçici Kurul Ödülü: Nurullah Yılmaz

  • Mansiyon: Muzaffer Murat İlhan- Ahmet Burak Güralp -Mehmet Veysi Şimşek

Karikatür Ödülleri

  • Yılmaz Güney Onur Ödülleri: Oleksy Kustovsky – Ukrayna

  • Jitet Kustana – Endonezya

  • Muammer Olcay – Türkiye

  • Hasan Ceylan – Türkiye

  • Doru Axinte – Romanya

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Özel Ödülü

  • Halit Kurtulmuş Aytoslu

  • Seçici Kurul Özel Ödülü: Mojmir Mihatov – Hırvatistan

Yılmaz Güney Özgürlük Ödülleri

  • Haydar Bayar – Türkiye (Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi)

  • Barış İnan – Türkiye (Kocaeli 2 No’lu F Tipi Cezaevi)

Genç Çizer Ödülü

  • Beren Kaya



  • Instagram

İletişim: matkapdergisi@gmail.com

Instagram: @matkapdergi

Twitter: @MatkapDergi

Facebook: DergiMatkap