top of page

YAYBİR: Rakamlar İyi Görünse de Tablo İyimser Değil

YAYBİR Başkanı Mustafa Aksoy'dan Temmuz ayı bandrol verileriyle ilgili açıklama:

"Yayın dünyamızın içinde bulunduğu yeni içerik üretme zafiyeti aşılmalıdır"Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği’nin (YAYBİR) de kurucu üyesi olduğu Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED), 2020 Temmuz ayının bandrol verilerini açıkladı. 2011 yılından beri ilk kez 60 milyon bandına ulaşan bandrol sayısı sektörü heyecanlandırdı. Ancak YAYBİR Başkanı Mustafa Aksoy açıklanan rakamlarla ortaya çıkan tabloyu olumlamakla birlikte doğru yorumlamak gerektiği konusunda uyardı. Aksoy; Temmuz ayı sonu itibariyle, basılan eserlerin % 72,74'ünün eğitim yayınları, geriye kalan büyük bir kısmın da eski kitapların tekrar basımı olduğunu dile getirerek, yeni içerik üretme konusunda sıkıntı yaşıyoruz, dedi.


Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu YAYFED geçtiğimiz günlerde temmuz ayı kitap basım verilerini açıkladı. Ortaya çıkan rakamlara göre Temmuz 2020'de 61.044.735 adet kitap yayımlandı. Böylece 55.121.271 adet kitabın yayımlandığı Temmuz 2019'a göre %11 oranında bir büyüme gerçekleşti. Federasyonun faaliyette olduğu 2011 yılından beri ilk kez 60 milyon bandı da geçilmiş oldu.


2020 yılı Temmuz ayında alınan bandrollerin kategori dağılımına göre %11,2'sini yetişkin inceleme araştırma kitapları, %3,9'unu yetişkin edebiyat sanat kitapları, %5,9'unu çocuk ve gençlik kitapları, %3,3'ünü inanç kitapları, %1'ini akademik yayınlar, %72,7'sini eğitim alanındaki kitaplar ve %2,1'ini ithal kitaplar oluşturdu.

Yılın ilk yedi ayında yayımlanan kitap sayısı 255.554.991 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 214.631.033 olarak kayıtlara geçmişti. Bu rakamlar doğrultusunda 2020 yılının ilk yedi ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %19 oranında bir büyüme söz konusu.

"RAKAMLAR YÜKSEK GÖRÜNSE DE TABLO İYİMSER DEĞİL"


YAYFED üyesi de olan Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR), rakamlar ne kadar pozitif olsa da detaylı incelendiğinde ortaya çıkan tablonun iyimserlikten uzak olduğu konusunda uyardı. YAYBİR Başkanı Mustafa Aksoy "Sonuçlar bir bayram hediyesi gibi algılanıyor. İlk 7 ayda sektör olumsuz koşullara rağmen yaklaşık yüzde 19 büyümüş olabilir. Ancak üretimin yarısından çoğunu eğitim yayınları oluşturuyor. Çocuk-Gençlik, Yetişkin Kurgu ve  Akademik Yayıncılık kategorilerinde ise bir gelişim söz konusu değil" dedi.

2020 Haziran ayı sonu verilerine göre: Çocuk yayınları için alınan 22.507.352 bandrolün; 16.748.002 adedinin yani %75'inin eski eserlerin tekrar basımı için talep edildiğinin altını çizen Aksoy, yeni içerik üretiminde çok zayıf kalındığını söyledi. Aksoy "Bu oran, genel çocuk yayıncılığı içinde %25 oranında seyretmektedir. Kaldı ki bu dilim içerisindeki kitapların ne kadarı çeviri, ne kadarı yerli henüz bilmiyoruz, buna ilişkin elimizde veri yok." diye konuştu.

Yine 2020 Haziran ayı sonu verilerine göre:  Tekrar basım oranlarının Yetişkin Kurgu yayınlarında da benzer düzeylerde olduğunu söyleyen Aksoy "16.648.219 bandrolün 11.692.036 adedi, yani %71'i eski eserlerin tekrar basımı için verilmiş. Geri kalan %29 oranındaki yeni eserlerin, yine çocuk yayınlarında olduğu gibi, ne kadarı çeviri ne kadarı yerli, bilmiyoruz. Akademik yayınların tüm kitaplar içindeki yüzde 1'lik payı da hiç de iyimser bir tablo çizmiyor" dedi.

Aksoy sözlerini şöyle noktaladı: "Buradaki sonuçlara baktığımızda veriler bize yeni içerik üretmek konusunda sıkıntı yaşadığımızı, yayın dünyamızın zafiyet içinde olduğunu göstermektedir. Bu durumu aşmanın, üretmenin ülkemiz ve sektörümüz açısından bir zorunluluk, yükümlülük olduğunu düşünmekteyim."

Comments


bottom of page